Strona główna logo
W 2007 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Skrzyszowie obchodzi 60-lecie swego istnienia.

ZESPÓŁ Z CHICAGO NA FESTYNIE PARAFIALNYM W SKRZYSZOWIE

    W tegorocznym Festynie Parafialnym w Skrzyszowie, z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, wystąpił zespół z Chicago, który wywołał furorę wśród zgromadzonej licznie publiczności - STUDIO FORM ARTYSTYCZNYCH "JUMP".

Jump Chicago Skrzyszów
"Samba" w wykonaniu Studia Form Artystycznych "Jump" z Chicago

    Tradycyjnie w lipcu odbywa się w Skrzyszowie Festyn Parafialny, który w tym roku przygotowany został już po raz ósmy. W pracę nad realizacją całości imprez  zaangażowani byli m.in. Urząd Gminy, Akcja Katolicka, Gminne Centrum Kultury
i Bibliotek, Parafia i Rada Parafialna, Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie.
    VIII Festyn Parafialny odbył się 8 lipca 2007 (niedziela) przy pięknej, słonecznej pogodzie. Program - jak zwykle bardzo atrakcyjny - miał na celu umożliwienie dobrej zabawy i spędzenia czasu w gronie znajomych i rodziny, w miłej, sympatycznej atmosferze. Warto podkreślić: bez alkoholu.
    Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Krzysztof Falkowski - artysta z Krakowa, który przedstawił piosenki gwiazd światowej estrady, towarzyszyły mu... marionetki tychże gwiazd, wystąpiła  młodociana wokalistka ze Skrzyszowa, Adriana Garstka, do tańca grała kapela, odbyła się loteria fantowa, grupa cyklistów z Tarnowa przedstawiła akrobacje rowerowe, nastąpiło też rozstrzygnięcie stałego konkursu festynowego, dotyczącego promocji i informacji o osiągnięciach gminy, który w tym roku miał charakter literacko-plastyczno-fotograficzny.
    W programie pojawiła się również szczególna atrakcja tegorocznego Festynu - występ Studia Form Artystycznych "Jump" z Chicago (USA). 8 utalentowanych dziewcząt z tej taneczno-wokalnej formacji zaprezentowało najwyższy poziom artystyczny nowoczesnego tańca.
    Zespół działa już 10 lat i jest cenioną grupą wśród Polonii - mimo iż nie zajmuje się faworyzowanym w tamtejszym środowisku folklorem. Swą pozycję dziewczęta wypracowały wytężonym wysiłkiem swoim oraz opiekunów, Ewy i Wacława Barnaków, tworzących podstawy programu "Jumpu" (układy choreograficzne, teksty piosenek, muzyka).
    Był to pierwszy wyjazd Studia na występy w ojczystym kraju. Wcześniej dziewczęta dały koncert w Starym Sączu na VI Papieskich Dniach Młodych. Ich udział w tym właśnie przedsięwzięciu wynikał z faktu, iż "Jump" w swojej działalności zawsze stara się wyrażać prawdy uniwersalne, proste i ponadczasowe, które w dzisiejszych czasach są niekiedy lekceważone albo wręcz pomijane. Często podejmuje wprost
w swoich utworach wątki religijne.
    Głęboki przekaz w niczym nie ogranicza spontanicznej zabawy, jaka zawsze towarzyszy występom chicagowskiego zespołu. Perfekcyjny taniec, efektowne stroje, doskonałe przygotowanie wokalne i piosenki, które bawią, wzruszają, zachęcają do refleksji, a nawet... zagrzewają do walki. Oczywiście, chodzi o walkę sportową - piosenka przygotowana na ubiegłoroczny Mundial, "Zwyciężaj, Polsko!", zdobyła
1. miejsce w plebiscycie słuchaczy chicagowskiego "Wietrznego Radia", wyprzedzając utwory takich wykonawców jak Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary, Jan Wojdak czy IRA. Bardzo spodobała się również w Skrzyszowie.
    Dziewczęta podbiły widownię swoją urodą i wdziękiem, porwały słuchaczy śpiewem i żywiołowym tańcem, zachwyciły swoimi wypowiedziami między poszczególnymi punktami programu. Wszyscy odczuli wzruszenie, kiedy zespół zaśpiewał piosenkę "Zostań małą" - jeden z najpiękniejszych utworów Studia, apostrofę kochającego ojca, który patrząc na dorastającą córkę, wspomina ją jako małą dziewczynkę, która
z ufnością siadała kiedyś na jego kolanach. Wszyscy mieli łzy w oczach, kiedy dziewczęta zaintonowały utwór "Dlaczego ja?" -  krzyk bólu córki odrzuconej przez własnego ojca, który zostawił rodzinę i odszedł do innej kobiety. Wszystkich zachwyciła Agnieszka Barnak - najmłodsza (14 lat, dopiero drugi pobyt w Polsce) tancerka głównego składu "Jumpu", która przed wykonaniem utworu "Zwyciężaj, Polsko!" na pytanie konferansjera, czy czuje się jeszcze Polką, odpowiedziała, że jest dumna ze swej polskości i wszędzie się nią chwali. A potem dynamiczna etiuda taneczna "Ogień" i porywająca swoją energią i harmonią "Historia o Wiktorii". Występ zakończyły żarliwe hymny religijne: "On mnie podnosi" i "Ku Tobie, Panie".
    Sympatyczne i urodziwe chicagowianki były po występie autentycznie oblegane przez swoich fanów. Rozdały mnóstwo autografów, wręczały swoje promocyjne zdjęcia, odebrały wiele dowodów sympatii i uznania. W tej sytuacji nie ma nic dziwnego w fakcie, iż kilku młodych ludzi ze Starego Sącza specjalnie przyjechało do Skrzyszowa, aby jeszcze raz obejrzeć występ "Jumpu".
    Należy też wspomnieć, że przed koncertem w Skrzyszowie dziewczęta wystąpiły również na Pikniku Integracyjnym dla dzieci niepełnosprawnych, odbywającym się corocznie z inicjatywy Urzędu Gminy w zajeździe "Taurus" w Ładnej.
    Na oficjalnej stronie internetowej Papieskich Dni Młodych można przeczytać
w sprawozdaniu z koncertu w Starym Sączu: Nie jest łatwe napisanie relacji z występu grupy tanecznej, bo mówić o muzyce to tak, jakby tańczyć o architekturze... No, ale cóż... Przede wszystkim wreszcie stało się jasne, dlaczego w Chicago jest tyle Polonii. Dla takich dziewczyn niejeden facet miałby ochotę tam wyjechać.
    Dobrze, że są Polacy, którzy organizują tak wspaniałe grupy i w ten sposób okazują swoją miłość do ojczyzny. Cieszę się, że polska młodzież nawet za granicą pielęgnuje wyniesione z rodzinnego kraju tradycje i manifestuje na każdym kroku swoją polskość, również w tańcu dając wyraz swemu patriotyzmowi i przywiązaniu do korzeni.
    Z kolei w ukazującym się w Chicago "Dzienniku Związkowym" (z 27-29 lipca 2007) znalazła się opinia: "Jump" śpiewa o wszystkim, co składa się na nasze życie: o Bogu,
o Polsce, o miłości, o dzieciach porzuconych przez ojców i o ojcach kochających swoje córeczki. Prosty, bezpośredni przekaz płynący z serca, podkreślony urokiem i sprawnością taneczno-wokalną dziewcząt, zmienianymi strojami, dynamiką i plastyką ruch, wyrazistą
i zróżnicowaną muzyką. Widać profesjonalne przygotowanie i, mimo młodego wieku (najstarsza tancerka ma 17 lat), swobodę sceniczną dziewcząt, które sprawiają, że każdy utwór ma odrębny charakter emocjonalny i estetyczny.

    Po występach w Polsce nie szczędził pochwał Studiu "Jump" również polonijny miesięcznik "Szikagowianka" (nr 8, sierpień 2007): Na przełomie czerwca i lipca wystąpiło w Polsce kilku znanych wykonawców: George Michael, Natalie Cole, Red Hot Chili Peppers, The Rolling Stones. Ale śmiem twierdzić, że dla wielu młodych ludzi z okolic Tarnowa, Skrzyszowa i Starego Sącza zespołem nr 1 tegorocznych wakacji był zespół "Jump" z Chicago.
    Przy różnych okazjach pada pytanie: czy "Jump" wystąpi jeszcze kiedyś
w Skrzyszowie? Dziś trudno jeszcze dać jednoznaczną odpowiedź. Czynione są starania, aby Studio Form Artystycznych "Jump" odwiedziło ponownie Polskę w czasie kolejnych wakacji. Gdyby podopieczne Ewy i Wacław Barnaków przyjechały do kraju, na pewno pojawią się w Skrzyszowie.
    Byłoby to wielkie wydarzenie, o którym poinformujemy internautów i mieszkańców naszej Gminy.
    (Więcej o zespole "Jump" na stronie: www.dancestudiojump.com) .


"Jump" podczas występu w zajeździe "Taurus" w Ładnej


Dynamiczna etiuda taneczna "Ogień"


Prowadzący koncert, Jerzy Świtek z GCKiB, w rozmowie z Sabiną Barnak - znakomitą tancerką i wokalistką "Jumpu"


Skrzyszowianie z uznaniem odbierali występ gości z Chicago


Dziewczęta oblegane po występie przez łowców autografów


Wacław Barnak - mąż Ewy. Komponuje, aranżuje, kształci dziewczęta wokalnie, zajmuje się organizacją pracy. Filar "Jumpu". Na zdjęciu - dokumentuje kolejny występ zespołu


Szefowa Studia "Jump", Ewa Barnak, w otoczeniu swoich podopiecznych


Jak kwiaty na łące

 

 

 
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek
     33-156 Skrzyszów, Skrzyszów 638
     tel.: 014 674-55-08, email.: centrum5.op.pl